Ha egy pillangó megrebbenti szárnyát, Magyarországra is hatással lehet – a Had- és Rendészettudományi OTDK-n jártunk

Egy OTDK akkor izgalmas valójában, ha valaki nem versenyző, nem a versenyző családtagja, nem témavezető, nem zsűritag, mégis szívesen látogat el az eseményre. Így éreztem én a Had- és Rendészettudományi Szekció kapcsán, mely 2019. április 16-18. között került megrendezésre az Óbudai Egyetem szervezésében.

Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia összes szekciója értékes. Már önmagában is öröm, hogy egyetemi hallgatók kezdeményeznek, tanulnak és kutatnak az általuk fontosnak tartott témakörben. A Had-és Rendészettudományi Szekciót azért tartom speciális esetnek, mert a Szekció tagozataiban különösen is aktuális, társadalmunk működését illetően égető kérdések kerülnek megvitatásra.

Az ünnepélyes megnyitón Dr. Benkő Tibor, Magyarország honvédelmi minisztere köszöntötte a résztvevőket, majd Prof. Dr. Mezey Barna, az OTDT alelnöke is beszédet mondott. Külön kiemelném Schmidt Petrát, aki jelenleg az MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred, 52. Oszlányi Kornél Területvédelmi Zászlóaljának beosztott tisztje, illetve a Had- és Rendészettudományi Szekció Roska Tamás tudományos előadás nyertese. Schmidt Petra előadásában az általa leginkább kedvelt és kutatott témáról, a természeti katasztrófákról, illetve annak elhárítási lehetősegeiről számolt be.

Bár a döntés nem volt egyszerű, az első napon a Nemzetbiztonsági tagozatot, míg a második napon a Nemzetközi kapcsolatok tagozatot választottam. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül a díjazott előadások részleteiről olvasható néhány rövid beszámoló:

Eleven Márk, aki duplán győz

Igen, Eleven Márk a Nemzetbiztonsági tagozat első, illetve második helyezete is lett egyaránt. Ez természetesen annak köszönhető, hogy két tanulmánnyal is pályázott. Első helyezést eredményező munkája “Az újtípusú alternatív digitális fizetőeszközök egyes nemzetbiztonsági kérdései” címet viselte. Az előadó azt vizsgálta, hogy a virtuális valuták, a SIM-kártyákba integrált alkalmazásokon keresztül történő fizetések, illetve a közösségi médiához kapcsolódó alkalmazásokon keresztül történő fizetési megoldások milyen veszélyekkel, illetve kockázatokkal rendelkeznek. A fizetési eszközöket terroristák, szervezett bűnözői, illetve kiberbűnözői csoportok is egyaránt használhatják, épp emiatt meg kell vizsgálni, hogy ezen nemzetbiztonsági kockázatokat miként lehet megakadályozni.

Dzsihadista terror Magyarországon? Esettanulmányokban igen!

Bohács Ferenc harmadik helyezet lett a szekcióban, előadásában pedig az iszlám vallás nevében tevékenykedő merénylők és terrorszervezetek tevékenységeit elemezte. Elmondása szerint a nemzetek gyakran nem is számolnak egy terrortámadás valószínűségével egészen addig, amíg az be nem következik. Munkájában megvizsgálta a magyarországi “kritikus infrastruktúrák” közül a legfontosabbakat, kitérve arra, hogy egy esetleges támadás milyen következményekkel járhatna ezeken a helyszíneken. Az előadó külön kiemelte, hogy nem esetleges őrült cselekményekhez szeretne ötleteket adni, hanem egyszerűen olyan folyamatokat vizsgálni, melyek elővigyázatosságot igényelnek hazánk védelme érdekében.

Új világrend, Új Selyemút?

Petz Dávid “A Kínai Népköztársaság „Egy övezet egy út” kezdeményezése – politikai, gazdasági és rendvédelmi szempontból” című tanulmányával ért el első helyezést a Nemzetközi kapcsolatok tagozaton belül. Munkájában azt vizsgálta, hogy az úgynevezett Új Selyemút – mely új értelmet adhat Kína ázsiai, európai és afrikai kapcsolatainak az elkövetkezendő évek során – milyen rendvédelmi változásokat eredményezhet az érintett országokban. Ennek érdekében több interjút is készített, többek között a Nemzeti Nyomozóiroda vezetőivel és nyomozóival, egy nemzetbiztonsági és Kína-kutató szakemberrel, illetve a Nemzeti Adó-és Vámhivatal vámszakmai ágának egyik magas szintű vezetőjével.

Etiópia, Afrika reménye

Fekete Gréta “Az etióp államfejlődés folyamatai” című munkájában Etiópia történelmi és politikai folyamatait vizsgálta, a császári diktatúrák idejétől napjaink helyzetéig eljutva. Abij Ahmed, az ország jelenlegi miniszterelnökének szerepe szerinte különösen is fontos ebben az időszakban, ugyanis bár Etiópia egyre nagyobb figyelmet és elismerést kap a nyugati demokratikus országok részéről, mégis nehézségekkel néz szembe, többek között etnikai, vallási és társadalmi konfliktusok következményeként. Az ország esetleges destabilizációja nemcsak Afrika reményének vesztét jelentené, hanem újabb hatalmas kihívásokat is okozna az Európai Unió és Magyarország számára a kontinensről való elvándorlás eredményeként.

A hivatalos eredmények teljes listája ide kattintva elérhető. Azt gondolom, szükség van erre a Szekcióra, és még ennél is nagyobb szükségünk van ilyen fiatalokra, akik az általuk végzett munka által tenni akarnak: nem csak magukért, hanem a közös jövőnk szebbé tétele érdekében is. Hisz ha egy ilyen fiatal megrebbenti szárnyát…