Jó lenne egy készpénzmentes társadalom? Pécsen jártunk a Közgazdaságtudományi OTDK-n

405 résztvevő, 45 intézmény, 221 zsűritag és oktató, 19 diáksegítő, 36 kísérőtanár és 52 középiskolás – impozáns számokkal büszkélkedhet a XXXIV. OTDK Közgazdaságtudományi Szekciója, melyet az idei évben a PTE-en rendeztek meg.

A megnyitó eseményen többek között beszédet mondott Miseta Attila, a PTE rektora, valmint Szendrő Péter, aki immár több, mint 30 éve az OTDT elnöke. Szendrő Péter hangsúlyozta, hogy ez a fajta rendezvénysorozat egyedülálló a világon, és immár 64 éve, hogy az alapjait kitalálták. A megnyitó rendezvény után elkezdődtek a szekcióülések. Jómagam a Pénzügy I. – Digitalizáció és pénzügyi tudatosság, valamint a Világgazdaság I. – Globalizáció, nemzetközi gazdasági kapcsolatok szekciók ülésein vettem részt, így most az itt elhangzott előadásokból olvashatnak egy válogatást.

Pénzügyileg sérülékeny fiatalok

Mit jelent az, hogy pénzügyi sérülékenység? Tulajdonképpen azt, hogy a pénzhez kapcsolódó megszerezhető tudást – hitelek, kamat, kötvények, árfolyam – mennyire sikerült elsajátítania az adott embernek, milyen szintű a pénzügyi kultúrája. Egy alacsonyabb szintű pénzügyi kultúrával rendelkező egyénnek magasabb a sérülékenysége is, tehát komolyan ki van téve a gazdasági változásoknak, könnyebben kihasználhatják a bankok, elveszítheti egzisztenciáját.

A fiatalok ebből a tekintetből különösen is fontosak, hiszen ők lesznek a jövő felnőttjei. Ezért is olyan elkeserítő, hogy a 18-35 éves korosztály 47 százalékának nincsen bankszámlája! Nagy a bizonytalanság a körükben, és például végzettség szerint is komoly különbségek vannak. A jövőben kiemelt fontosságú lesz a fiatalok pénzügyi oktatása, akár már az általános iskolától kezdődően.

Kína és Afrika: egy új gazdasági szövetség

A világgazdasági szekción belül Kína különösen nagy népszerűségnek örvendett, több előadás is elhangzott, mely a kínai gazdaság expanzióját tárgyalta, ezért ezeket megpróbáltam röviden, egyben összefoglalni. Még ezeken belül is kimagaslik az Afrikával, mint jövőbeni kereskedelmi partnerrel foglalkozó előadások száma.

Kína elsősorban nyersanyagigénye miatt terjeszkedik az afrikai kontinensen: kőolajra van szüksége. 1978-tól nyitotta meg kapuit a világkereskedelem előtt, addig egy zárt ország volt, azóta viszont a kommunizmus és a kapitalizmus furcsa elegye jött létre.

Kína hitelezőként is jelen van az afrikai kontinensen, például a kenyai hitelek 70%-a kínai bankoktól kapott kölcsön, valamint 2009 óta már Afrika legnagyobb kereskedelmi partnere. Tulajdonképpen azzal, hogy ilyen komoly expanziós tervei vannak, Kína egy befolyási övezetet szeretne magának kiépíteni, amely a fejlődő országok szempontjából rengeteg kérdést vet fel, ám összeségében a kínai beruházások eddig pozitívan hatottak a kontinens jólétére, és ez a jövőben is folytatódni látszik.

Készpénzmentes társadalom Dél-Afrikában

Elhangzott egy olyan előadás is, amely a Kínával foglalkozó számtalan előadás sorából jelentősen kilógott, de mégis egy rendkívül érdekes témát boncolgatott. Ez pedig a készpénzmentes társadalom bevezetése, mégpedig nem máshol, mint Dél-Afrikában.

De mit is jelent a készpénzmentes társadalom? Mivel a világ ma már technológiailag elég fejlett, ezért elviekben lehetőség van arra, hogy minden egyes tranzakció készpénz nélkül menjen végbe. Ez nagyobb hatékonyságot jelent, új lehetőségeket a KKV-k számára, a gazdaság kifehéredését. A készpénz nélküli társadalom javítja a monetáris politika hatékonyságát az infláció kezelésében és a gazdasági növekedés ösztönzésében.

Dél-Afrika esetében komoly problémák is jelen vannak a készpénzzel kapcsolatban: 2015-ben a készpénzkezelés a fogyasztók 23 milliárd dollárjába került, illetve a készpénzzel kapcsolatos bűncselekmények aránya is nagyon magas.

Elmondható tehát, hogy Dél-Afrika kihasználhatná a készpénz nélküli fizetés jelentette előnyöket, mert a lakosság több mint ¾-e rendelkezik bankszámlával, és hajlandó elfogadni a készpénzmentes társadalmat

Összeségében rendkívül színvonalas előadásokat hallhatott a 2019-es Közgazdaságtudományi OTDK közönsége, amely a díjazottak nagy számából is látható. A hallgatók hatalmas munkával készültek erre a konferenciára, ami minden egyes pályamunka esetében látható volt, ezért ezúton is megilleti őket a gratuláció.