Magyar néplélek, angol humor, betyáros stílus – interjú a Kerekes Band alapító tagjaival

November 30-án Kerekes Band koncert és könyvbemutatóra kerül sor az Akváriumban. A KÁBÉ23 címet viselő, a zenekar majdnem két és fél évtizedét összefoglaló műről, emlékezetes pillanatokról, illetve a banda identitásról beszélgettünk a Kerekes Bandet alapító Fehér testvérekkel.

 

Kábé 23. Miért lesz különlegesebb ez az alkalom, mint egy korábbi Kerekes Band koncert?

Fehér Zsombor – Könyv még  nem szólt rólunk. Jelent már meg bakelit lemezünk, hoztunk ki floppy lemezt, C64-es remixalbumot, a könyv azonban eddig hiányzott. Másfél éves munka, illetve 23 év története olvasható benne.

Fehér Viktor – Nem kronológikusan felosztott lexikális tudást akartunk átadni a zenekarról a könyv által, hanem egy érzést történeteken keresztül. Ez egy szórakoztató könyv, olyan tartalmakkal, melyeket például egy interjúban nem szoktunk elmesélni. A könyv ötlete, a projekt végigvitele és a story-k megírása nagyrészt a zenekar tagjának, Csarnó Ákosnak munkáját dícséri.

(A banda legújabb videóklipje az 1936-os Hortobágy című filmet használja fel)

Mint a 2015-ös majális a debreceni Nagyerdőben, ahol a vihar enyhén szólva keresztbe tett a tervnek?

F.Zs – Az lett volna a kisfiam első Kerekes Band koncertje, akkor volt 5 hónapos. A rossz időjárás miatt ő sajnos nem jutott el, azonban a feleségem rokonai nagy számban jelen voltak a koncerten. Szakadt az eső, hideg is volt, sokan szétszéledtek, én pedig úgy gondoltam, hogy a jelenlevő lelkes csapatnak tegyük emlékezetessé a koncertet. Milyen igazságtalan már az, hogy mi egy fűtött, fedett szinpadon játszunk, a rajongók pedig áznak, ezért felhívtam mindenkit a színpadra. Azóta a feleségem rokonsága is ilyen lelkesen beszél az alkalomról,

F.V – Ezek a spontán döntések adják a koncertezés lényegét. Ha minden alkalommal ugyanazt zenélnénk, akkor felléphetne magunk helyett egy CD is akár. Egyszer Pannonhalmán egy szakadó eső miatt bekeveredtünk egy levendula ültevénynek a szárító részébe, és a szárító részlegbe zenéltünk 300 ember előtt. Zsombor úgy döntött, hogy megvonatoztatja az embereket, ezért a Mr. Hungary szám alatt a rajongók vonatoztak.

Valahonnan származik ez a spontaneitás?

F.Zs. – Nagyon szeretjük olvasni a zenekarok, híres zenészek életrajzi könyveit. Viktor egyszer ide adta nekem a Jim Morrison könyvet, melyben szerepel, hogy a zenekar tagjai mindenféle mentális betegségben szenvedtek azért, mert nem tudták, hogy Jim Morrison milyen őrült ötlettel áll elő a színpadon. Akkor fogalmazódott meg bennem, hogy ilyen pillanatok kellenek. Egy tatabányai koncerten augusztus 20-án el voltunk kerítve a közönségtől “rendőrség” feliratú kordonokkal, az emberek rányomódtak a kordonokra, szerettek volna bulizni, de nem tudtak. Az egyik szám során nem azt kántáltattam a közönséggel, hogy “Ethno Funk”, hanem azt, hogy “rendőrség, rendőrség”. Végül szétszedték a kordont, a biztonsági őröket megkerülték. Ez hatalmas élmény volt számomra. Persze a zenekari autóban utána megbeszéltük, hogy lehet jobb, ha vissza adom a könyvet…

Jó néhány Kerekes Band koncerten hallottam már ugyanazon számokat, de más módon eljátszva. Ez egy pedagógiainak mondható felkészülés eredménye, vagy sokkal inkább ösztönös folyamat?

F.V – Két napja épp a pénteki koncertre próbáltunk, mindent úgy eljátszva, ahogy meg van írva. Két óra alatt nagyon elfáradtunk, hiányzott a közönség ösztönzése, a hangulat. Természetesen van keret a koncerteken, de a dalok folyamatosan a színpadon formálódnak, alakulnak. Beleőrülnénk abba, hogy ugyanúgy zenéljünk minden egyes koncerten…

(Az idei A38-as koncerten is elhangzott a híres Csángó Boogie)

Vannak elemek, melyek eddig nem alakultak az igények szerint – például a vokál. Az instrumentális zene továbbra is a Kerekes Band identitása?

F.Zs – A harmadik album környékén elkezdtem énekelni, nem a szakmai nyomás vagy rádiós játszás miatt, hanem egyszerűen előjött az igény. Vannak olyan számok, melyekből nem lesz érettségi tétel. Az AC DC esetében nem kell sokat agyalni azon, hogy mire gondolhatott Angus Young, mikor megírta például az “It’s a long way to the top if you wanna rock ‘n’ rollszöveget, mert az pontosan azt jelenti, amiről szól. A Kerekes Band dalszövegek is ilyenek. Nem gondoljuk azt, hogy az instrumentális zene a mi jellemző hagyományunk. Az a cél, hogy szeretnénk egy nem instrumentális, hanem vokális albumot összehozni.

A leghíresebb számotok a 2011-es Mr. Hungary. Szerintem egy hihetetlen alkotás, de valljuk be, rengeteg Kerekes Band szám sokkal több munkát és profizmust igényelt. Hogyan érint ez titeket?

F.V – Kis túlzással a “trash” mappából vettem elő a számot. Ki volt dobva az egész, túl gagyinak tekintettük. Meghallgattam újból, és éreztem, hogy nem is olyan rossz, csak kezdeni kell vele valamit.

F.Zs – A Mr. Hungary egy életérzés, más hasonló nóta nem létezik. Sok zenekar esetében van olyan, hogy a nagyközönség számára a legkevésbé várt dalok válnak népszerűvé. Például a Black Sabbath leghíresebb száma, a Paranoid megírása körülbelül négy percet vett igénybe. A Mr. Hungary a mi ilyen dalunk.

Mennyire jön át ez az életérzés külföldön? Mitől válik egy külföldi koncert igazán sikeressé?

F.V – A Mr. Hungary-t általában nem is szoktuk játszani a külföldi koncerteken. Annyira sajátosan magyar életérzést mutat be a dal, hogy nem is befogadható külföldön.

F.Zs – A külföldi fellépések íve különleges. A külföldi Kerekes Band koncert egy űrrakétához hasonlít. Nagyon lassan hagyja el a földet, de körülbelül a 20. perctől hihetetlen gyorsaságra kap. Ilyen volt a kazahsztáni fellépés, felfokozott hangulatban, 4000 ember előtt a főtéren. Megtanultunk egy kazah népdalt, összebarátkoztunk a szervezőkkel, nagyon vártak minket. A koncert nehézségekkel indult, nem szólalt meg a furulyám, a hangmérnök az emelvényről szaladt oda, hogy lássa, mi történik. De a közönség nem vette észre, az ezt követő időszak pedig egy pillanat gyorsaságával, repüléshez hasonlóan telt el. Óriási volt! Annnyira ősi ez a hangszer, hogy mindenhol át tudjuk adni az energiát. Általában a furulyát mindenki hat éves korában kinövi, olyan ez, mint a gyerekbetegség… Nekem nem sikerült. Vannak azonban 4-5000 éves leletek a furulyáról. Lehet, hogy most nem trendi játszani rajta, de nagy hagyománya van.

Kerekes Band a The Spirit of Astana kazah fesztiválon

Ha nem a nagyközönség elérése, akkor 23 év után mi a motiváció számotokra?

F.V – Miles Davis egyszer azt mondta, hogy azért nem olvas kritikákat, mert elég kritikus saját magával szemben. Nekünk is ez a célunk, meglepni saját magunkat. Ezzel a zenével nehéz úgy a csúcsra érni, mint mondjuk a popzene által – persze abban az esetben sem könnyű. Olyan ez, mint egy örökös harc. A rockzenészek is tudják, hogy valószínűleg ott lesznek a zene peremvidékén, ezért megőrzik az állandó dühösséget magukban. Bennünk is megtalálható ez: még jobban akarjuk csinálni, hogy megmutassuk, ezekkel a hangszerekkel is lehet magas nívót elérni. Ebből a zenei szubkultúrából próbálunk kitörni, és folyamatosan azt vizsgáljuk, hogy meddig mehetünk még el. Manapság a sikert nézettségben és lájkban mérjük. Tudjuk, hogy a mi zenénk nem robbantja fel a Youtube szervereit, de minőségi anyagot akarunk létrehozni. Akkor lesz baj, ha megunjuk a saját számainkat… de itt nem tartunk.

Visszatérve az időben: 23 évvel ezelőtt milyen célt tűztetek ki magatoknak?

F.Zs – Világhírű zenészek akartunk lenni, mint minden más zenekar. Ez azóta sokat változott. Én azért is kezdtem neki, hogy megmutassam, létezik ilyen zene is – mint egy ellenkultúra vezetője. Az a szomorú azonban, hogy valójában ez az alapkultúránk, a zenei anyanyelvünk. Mi csak egy kaput szeretnénk megnyitni, ami sok helyre vezet. Van aki az ajtóban megáll, nevet egyet a Mr. Hungary hallatán, más azonban sokkal mélyebben keresi az összefüggéseket, a magyar hagyományokat. A számunkra nagyon értékes magyar népi kultúrára építkezünk, magyar hangszereket felhasználva, magyar dallamokat játszva, párosítva az angol humorral, az iróniával, a szatírával. A magyar néplélek egyszerre szereti az értékeit, viccelődik, heccel másokat. Ez a Kerekes Band!

Victorio Blanco, avagy Fehér Viktor a dobok mögött

 

A könyv először az Akvárium Klubban vásárolható meg, illetve már előrendelhető erre a linkre kattintva. Mi már várjuk a pénteki koncertet, ott találkozunk!

(Jegyek még kaphatóak: kattints ide)