Studying - Steven S.

Pomodoro – a sikeres vizsgázás kulcsa

Hogyan tudunk hatékonyabban tanulni egy-egy számonkérésre? Hogyan érhetjük el azt, hogy a tanulás ne csak egy alkalomra szóljon, hanem akár később is visszahívható legyen a tudás? Ezekre a kérdésekre ad választ a Pomodoro-technika.

Kialvatlanság, szorongás, stressz, túlzásba vitt koffeinfogyasztás – mind a felkészülés tünetei legtöbbünk számára. Már ezerszer végigböngésztük az internetet a legjobb tanulási ötletekért, de mindegyik mást mond, meg amúgy sem fogadjuk meg. És pont ez az egyik legnehezebb feladat. Kialakítani egy új tanulási módszert sok gyakorlást igényel, hogy megszokottá váljon számunkra, tehát akár a legégetőbb időkben is tudjuk alkalmazni. Rengeteg apró ötlet van, hogyan tudunk jobban emlékezni az olvasottakra, de a legfontosabb az új tanulási módszer kialakításában, hogy megértsük agyunk működését.

Ahogy az agy szeretné

Agyunknak minden pillanatban rengeteg információt kell kezelnie, és a legtöbbje nem válik a hosszútávú memóriánk részévé. Tanulás közben is számos inger ér minket, bármennyire is próbáljuk kizárni a külvilágot. Egy kósza gondolat, egy üzenet, egy zeneszám. Az agyat lehet egy flipperhez hasonlítani, és a megjegyezendő anyag a golyó, amit belövünk a pályára. Nem mindegy, hogy hova pattan az a golyó, továbbá hogy hol végzi a végén. Ha közben folyamatosan más információk is bepattannak, akkor a nagy zűrzavarban végül nem ragad meg semmi. Ezért kell figyelnünk arra, hogy mikor egy új ismeretet sajátítunk el, csak arra koncentráljunk, próbáljuk a golyót a megfelelő útvonalon végigsegíteni. Közben az agynak minél több területét vonjuk be az ismeret megjegyzésébe. Próbáljuk képekkel, hangokkal, élményekkel párosítani a definíciókat, képleteket.

Sokszor fordul elő, hogy vizsga előtt pár vagy akár egy nappal kezdünk el rá készülni. Ez nem túl hatékony megoldás, mivel az agy jobban megjegyzi azt, amit többször megismétlünk. Szükség van a folyamatos megerősítésre, ezért a vizsga előtti napon inkább csak fussunk át az anyagon, de ne tanuljunk az alvás rovására. Az ismétlés mélyíti el a tudást, ezért hatékonyabb, ha már napokkal vagy hetekkel korábban elkezdünk könyveket bújni.

Hogyan készüljünk?

Persze, mondani könnyű, hogy már év közben is tanuljunk, senkinek sincs rá ideje, se kedve. A Pomodoro-technika ebben az esetekben is hatékony tud lenni. 25 percet találni egy napban nem nehéz, gyakran semmittevéssel is több megy el. Egy időzítőt beállítunk a már említett időtartamra, s míg le nem jár, csak egy dologgal foglalkozunk, ez esetben a tananyaggal. Majd ha nincs több időnk, akkor befejezzük, de egyébként tartunk egy 5 perc pihenőt, mikor bármivel foglalkozhatunk, kvázi jutalom számunkra. A rendszert először adaptálnunk kell, de ha sikerül mindennapos gyakorlattá tennünk, nagyon sokat tudunk fejlődni.

Fontos továbbá, hogy a tanulásra szánt 25 percek alatt ne csak olvassunk mondatokat. A Pomodoro technika abban is tud segíteni, hogy ne a célt lássuk: minél hamarabb végigérni az anyagon, hanem képesek legyünk elmélyülni az olvasottakban. Sokszor előfordul, hogy órákat ülünk a könyv felett, de végül nem igazán emlékszünk bármire is belőle. Gondoljuk végig a mondatokat, bontsuk fel részekre, értsük meg, hogy miért az a megoldás, miért így találták ki, vagy próbáljunk akár saját megoldásokat is keresni!

A 25 percünk csak arra kényszerít, hogy foglalkozzunk a leckével, nem hogy minél több oldalt kivégezzünk. Mivel pedig 25 percnél nem tudjuk tovább fenntartani a figyelmünket, ezért a pihenés pont ideális utána.

Összegzés

Az agy nem arra lett kitalálva, hogy pár órával a vizsga előtt készüljünk. Szükség van a folyamatos ismétlésre, az ismeretek megerősítésére. Az elolvasottakat próbáljuk értelmezni, miért pont az a megoldás, amit találtunk. Minél inkább törekedjünk a saját gondolatokra! A legfontosabb pedig, hogy ne stresszeljünk, higgyük el, hogy ha jobban odafigyelünk, kevesebb idő is elég egy sikeres vizsgához!

Forrás:
Oakley, Barbara (2014). A Mind for Numbers: How to Excel in Math and Science (Even if You Flunked Algebra) New York: Penguin
http://www.brainfacts.org/

Kép forrása
Flickr.com / Steven S.