A többi ellenzéki párttal ellentétben mi csinálunk is valamit – Interjú Kovács Gergellyel, a Kétfarkú Kutya Párt jelöltjével

A TudományON portál a közelgő Európai Parlamenti választások előtt az összes induló magyarországi pártot megkereste egy interjú érdekében. Célunk, hogy portálunkon mindegyik párt bemutathassa programját, annak részleteit. Arra bíztatunk mindenkit, éljen demokratikus választójogával május 26-án!

Harmadik cikkünkben a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot (MKKP), illetve annak jelöltjét és egyben elnökét, Kovács Gergelyt mutatjuk be. Gergely 1980-ban született, grafikusi és weboldal-készítési végzettséggel rendelkezik. Szegeden járt egyetemre, ezután pedig 2006-ban a párt alapító tagjai között volt. 2014 óta az MKKP elnöki pozícióját tölti be. A párt EP-listájának második helyét foglalja el.

Bár nem feltétlenül a program a mérvadó egy magyar ember számára a választások során, de kifejtené röviden a Kétfarkú Kutya Párt programjának főbb pontjait?

Sajnos elkövettük azt a hibát, hogy írtunk programot, ezzel sok szavazatot vesztünk. Legközelebb jobban fogunk erre figyelni, ígérem. Először is, a bevándorlás kérdése fontos most Európában. Magyarországon ugye viszonylag egyszerű megoldani a problémát, mert ide senki sem akar jönni – mi mindig is azt mondtuk, hogy kerítés helyett az átlagbéreket és a kórházi statisztikákat kellene kiírni az országhatárra. De mi egy felüljárót javasolunk, ami kétirányú – visszafele azok jöhetnek rajta, akiknek elege van a hanyatló nyugat hazugságaiból. A kivándorlás viszont tényleg komoly probléma Magyarországon, ennek a nagy részét fedi le a „Gyere haza magyar” programunk. Itt a gyökereinél kezelnénk a problémát: a külföldi béreket csökkentenénk, Franciaországban és Németországban hetven, Romániában három százalékkal. Az orvosi ellátás problémájára is egyszerű a válasz: köteleznénk az orvosokat arra, hogy vigyék ki magukkal a betegeiket is.

A Kutya Párt vizuális koncepciója a bevándorlást megoldó nemzetközi felüljáróról. Kép: ketfarkukutya.com

Ha a felüljáróval átmennek a külföldiek Magyarország felett, itt nem lesz bevétel, azaz a GDP csökkeni fog. Ha a béreket csökkentik nyugaton, akkor a kinti GDP is csökken. Milyen ígéretekkel tudnák kompenzálni a magyar választókat úgy, hogy csökkeni fog a hazai és az európai GDP is?

Igazság szerint nekünk célunk, hogy tönkretegyük a gazdaságot. Hosszú távon szeretnénk, ha lehetőleg az összes közgazdász elhagyná a bolygót. Amúgy pedig óvatosnak kell lenni, mert az ígéretekben az a szép, hogy megígéred, de aztán nem tartod meg őket. Ha megtartod, azzal tönkretetted. Érdemes annyira megbecsülni és tiszteletben tartani az ígéreteket, hogy azokat ne tartsuk meg.

Miért indult el a párt az európai parlamenti választásokon? Itthon megtérülő hasznot jelent ez, vagy pedig európai távlatokban is van terve a Kétfarkú Kutyáknak?

A Parlamentben egy-két képviselő nem tud sok mindent csinálni… Persze, felszólalhatnak, felhívhatják a figyelmet és így befolyásolhatják az embereket, de az EP képviselő nem nyújthat be törvényjavaslatot. Nem úgy van, hogy te kitalálsz egy nagyon jó dolgot, azt képviselőként beadod, aztán azt megszavazzák, hanem évek alatt kijárod, hogy ezeket a Tanács elindítsa, frakciókat alakítasz, szóval minden nehéz és körülményes. Nekünk azért lenne a legjobb, ha bejutnánk, mert így kerülő úton be tudnánk jutni a magyar parlamentbe, az EP-s képviselő ugyanis ott felszólalhat, emellett bármikor bemehet állami fenntartású közintézményekbe is. Ez amúgy az ellenzék kezében egy fontos eszköz. Szél Bernadett is nagyon ügyesen él ezzel, amikor például a Fóti Gyermekotthonba kiment, ott csinált egy videót, hogy nincs fűtés. Másnap kijöttek az illetékesek és megcsinálták.

Kovács Gergely hivatalos portréja az EP-választásokra. Kép: ketfarkukutya.com

Mit gondol az ellenzék mai állapotáról? Együtt tud a Kétfarkú Kutya Párt működni a későbbiekben bármelyik párttal? Mert ugye ez most hiányzik ellenzéki oldalon…

Én számomra az együttműködés azt jelenti, hogy csinálunk közös dolgokat. Miután évekig közösen csináljuk ezeket, utána lehet elgondolkodni valamilyen politikai együttműködésben. Az ellenzéki pártoknál manapság nem tudnám azt mondani, hogy bármit csinálnának. Szerintem a rendje úgy menne a dolgoknak, hogy először sok mindent csinálunk, azután lehet valamilyen választási együttműködés. Mivel azonban ezek a dolgok fárasztóbbak, mint egy sajtótájékoztató, egyik pártnak sem jutott nagyon eszébe, hogy eljöjjön és segítsen, mondjuk a buszmegálló-építésben. Majd amikor jön a választás, akkor már előkerülnek: támogassátok a mi jelöltünket, osszuk el a helyeket a megyében így meg úgy… Ez így nem működik. Amúgy is, a Jobbikra emlékszik az ember, hogy milyen volt, azt is tudom, hogy milyen volt az MSZP-kormány. Az a probléma ezekkel az új pártokkal, hogy ha jó nekik például az MSZP, amely párt konkrétan bűnözőkből áll… akkor én nem nagyon akarok együttműködést.

Azt mondja, hogy a többi ellenzéki párttal ellentétben a Kutya Párt tényleges dolgokat is végez. Ha jól tudom, a közpénzt, amit Önök kapnak, valóban szétosztják különféle projektekre…

A honlapunkon fent van minden információ erről. Idén 20 millió forintot tudtunk költeni, a támogatás másik feléből magunkat tartjuk fönn, azt is muszáj… Háromszáz pályázatot bíráltunk el pozitívan idén, igyekeztünk lehetőleg mindenkinek segíteni, aki megkeresett bennünket. Ilyen például az Utcáról Lakásba Egyesület, csak hogy mondjak egyet. A legdrágább befektetésünk idén az Nyíregyháza főterén egy defibrillátor volt. Támogatjuk a szegény gyerekekkel és betegekkel foglalkozó Age of Hope-ot és a Kanga Alapítványt is. És hát az egyik legjobb projekt, ami támogatunk, az a „Fűts Lokállal”, amikor csomó Lokált összegyűjtenek az önkéntesek, kockákba rakják és azt adják oda a rászorulóknak. Igyekszünk amúgy mindenkinek segíteni, aki megkeres minket, akár immateriális szolgáltatásokkal is. Viszont néha egészen érdekes ötletekkel találkozunk. Az egyik legviccesebb az volt, amikor egy borsodi egyesület keresett minket, hogy a vezetőjüknek hiányzik az első négy foga és így nem tudja megfelelően képviselni az egyesület érdekeit, így a fogak pótlására kellene pénz. Az volt a sztori, hogy ráharapott egy horgász damilra, de az is lehet, hogy csak szimplán nem mosott fogat… Lényeg, hogy el is gondolkodtunk a dolgon, de aztán ránéztünk a honlapjukra és láttuk, hogy ez az egyesület azért nem csinál túl sok mindent, úgyhogy végül sajnos nemet kellett mondanunk a dologra. 

Viccpártként gyakran érkeznek olyan kritikák, hogy nem elég komoly, esetleg romboló az Önök politikai tevékenysége?

DK-s és MSZP-s nénik gyakran mondják, hogy a Fidesz fizet minket, a Fidesz szekerét toljuk. Emellett van, aki azt mondja, hogy jó lenne komolyabban is csinálni a dolgokat. Ez alatt ugye azt értik, hogy jó lenne, ha kiállnánk és politizálnánk, de hát pont ez a filozófiánk: ígérgetni egyszerű, csinálni sokkal nehezebb. Könnyű kiállni és azt mondani például, hogy a Fidesz lop, meg hogy költsünk többet az egészségügyre. Azt hiszem, hogy amit mi csinálunk, az egy hosszabb időt felölelő folyamat. Dolgozunk, tesszük, amit kell és szájról szájra lassan jut el a hír mindenkihez, hogy a Kutyapárt csinál is valamit. Amúgy projektszerűen működünk: 1000 passzivistánk (Kutyapártos aktivista) van szerte az országban, akik egy-egy olyan, sokszor általuk indított projektben segítenek, amibe szívüket-lelküket bele tudják adni. Mi sokszor csak a kereteket adjuk meg ehhez. Az ellenzéki pártoknál például ez hiányzik: könnyű a választások előtt megmondani az aktivistáknak, hogy akkor plakátozzanak, szórólapozzanak, gyűjtsenek aláírást. Mit csinálnak azonban a következő három év során?

Bejutás esetén melyik frakciót választaná a Kutya Párt, illetve Önök szerint merre kell Európának tartania?

Hát, ezt nehéz így megmondani, nyilván ha sok, hozzánk hasonló párt jut ki, akkor létrehoznánk a Komoly Pártok Frakcióját. Ugye most csak a német viccpárt van benn, és hát ez két okból sem elégséges: egyrészt, a német humor olyan, amilyen, másrészt pedig persze nekik 1%-os küszöbnél egyszerűbb a dolguk. Amúgy jóba vagyunk, általuk keresztül mi is mentünk Strasbourgba látogatni, meg ők is jöttek, segítettek aláírást is gyűjteni – elképzelheted, hogy milyen volt az, amikor egy magyarul nem beszélő ember itt aláírásokat gyűjt, nem túl hatékony…

Amit pedig felszínes, kétnapos EP-s látogatásunk során tapasztaltunk, az őszintén szólva megrémített minket. Sajnos az EP sokszor úgy működik, mint ahogy azt az emberek elképzelik: bürokratikus törvénygyárként. Teljes frakciófegyelemmel naponta megszavaznak ötezer törvényt, aztán a képviselők háromnegyede kiáramlik és csak az a pár ember marad benn, akik szólni akarnak az ügyben. Ettől függetlenül csinálnak értelmes dolgokat. Az viszont látszik, hogy a rendszer eléggé embertől távoli és nem is az a filozófiája, hogy az állampolgárok ezt átláthassák. Ez az oka, hogy az Orbánhoz hasonló populisták népszerűséget tudnak kovácsolni abból, hogy Brüsszel címszó alatt az EU-t és annak működését szidják, miközben ők is és a választóik is úgy gondolják, hogy az EU-ban kell maradnunk, mert az azért jót tesz nekünk és előnyös.

Láthatjuk, hogy az EU-t kritizáló, populistának nevezett kijelentések elég hatékonyan képesek leszivárogni a magyar emberekhez. Hogyan változtatnák meg az itthoni politikai kultúrát, ahol ezek a tematikák ilyen nagy teret nyerhettek?

Az biztos, hogy az emberek egymás ellen hergelése, elterjedt. Mi viszont nem ilyen politikai kultúrát szeretnénk csinálni. Egy országban pedig nyilván nem csak a politika fontos, hanem hogy hogyan gondolkodnak az emberek, hogyan érzik magukat az emberek, és én úgy érzem, hogy a politikai pártoknak ebben felelőssége van. Ne az legyen, hogy csontot dobsz azoknak, akik bármikor bárhol fel tudják idegesíteni magukat a politikán, mert akkor nem jó irányba befolyásolod a dolgokat.

Végül egy metaforikus kérdést tennék fel. Tegyük fel, hogy a magyar politika egy nagy sakktábla. Az ellenzéki oldalon játszó Kutya Párt milyen figura lenne? Emellett mi, vagy ki lenne a Király az Önök oldalán?

A Fidesz oldalán ez a király biztosan Orbán Viktor lenne. Ez amúgy nagyon ügyes dolog, ha necces ügy van, Orbán viszonylag tiszta marad, ugyanis őt és a Fideszt teljesen elkülönítették az emberek fejében. A Fidesz egy-egy szóvivője elviheti a balhét a kínosabb témákban, míg Orbánnak úgymond nincs köze az ilyen kellemetlenebb ügyekhez. Hogy mi milyen bábuk lennénk, ez jó kérdés. Mivel kutya nincs a sakkban, ezért legyünk mondjuk lovak. És ha ki kéne jelölnünk egy királyt, akkor az a kutyám lenne, az egykori miniszterelnök jelöltünk, Kutyi. 2006-ban amúgy csak kétfarkú kutyákat állítottunk a pozíciókba. Visszaesésként élhetjük meg a párt életében, hogy az idei jelöltjeink sajnos nem kutyák vagy más lények: emberek vagyunk, egytől egyig, tetszik, vagy sem.

Köszönjük az interjút Kovács Gergelynek! Az MKKP választási programja ide kattintva elérhető.