Ahol a FIzika, a FÖldtudományok és a MAtematika összeér – 2. rész

A 35. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekcióját idén a Szegedi Tudományegyetem rendezte, a többi Szekcióhoz hasonlóan online, az alábbiak során pedig olvasható a Szekcióról készült tudósításunk második része (cikkünk első fele ide kattintva elérhető).

A ditrói fátlan erdő

A második nap délutánjáig tudtam elkerülni a társadalomföldrajz alszekciót, amikor is megpillantottam a Politikai- és történeti földrajz tagozatot és azonnal lecsaptam rá. Sosem hittem volna, hogy egy kis székelyföldi város helynévgyűjtése annyira izgalmas lehet, mint ahogy Bálint Aliz Kamilla bemutatta Gyergyóditró helynevei webtérképen c. munkájában. Aliz 2019 szeptembere és 2020 márciusa között kérdezte a térség lakóit, elsősorban 50 év felettieket, elkészítve a terület eddigi legrészletesebb helynévgyűjteményét 545 helynévvel, névváltozással. Az előadás után feltett kérdésemre elmondta, hogy a korábbi gyűjtésekhez képest 72%-os az átfedés, tehát rengeteg korábban nem dokumentált nevet is feljegyzett. A zsűri kérdésére válaszul kiemelte, hogy a történelmi gyűjtéssel összevetve azt az érdekes jelenséget találta, hogy ameddig a belterületi helynevek viszonylag gyorsan változhatnak, a külterületiekhez azután is ragaszkodnak a helyi lakosok, hogy a névadási motívumok teljesen eltűntek.  Erre jó példa a Daraberdő, amely egykoron valóban erdőség volt, mára viszont csak kaszálóként és legelőként használják. A gyűjtés igazi kuriózuma, hogy a Google Maps segítségével egy interaktív webtérkép is készült a helynevekkel, amit bárki szabadon böngészhet. Érdekes, hogy Bálint Aliz Kamilla is azoknak a hallgatóknak a táborát erősíti, akik több dolgozattal is döntőbe jutottak, megérdemelten szerezte meg tehát a tagozat második helyét.

Hogyan mérjünk neutronokkal csillagtömeget?

A csillagok világa nem eresztett el, hamar az Asztrofizika tagozat egy előadásán találtam magam Könyves-Tóth Rékát hallgatva. Réka gyakorlott OTDK-zó, akinek csak idén 3 tudományos cikke jelent meg különböző folyóiratokban. Nem meglepő, hogy most is rendkívül érdekes és profi munkával készült. Az előadások végén sikerült a tagozat egy másik versenyzőjével, Világos Blankával beszélgetnem a felkészüléséről és a tapasztalatairól. Ő báriumcsillagok lassú neutronbefogását vizsgált és sikeresen kidolgozott egy olyan módszert, mellyel a csillagok tömege közvetlenül meghatározható. Elmesélte, hogy az egyik nagy áttörést néhány héttel a kari TDK előtt érte el, amikor a programot bütykölve az illesztések miatt plusz egy paramétert beletett az egyenletekbe, amivel lehet változtatni a csillagok tömegét és kijött, hogy a becslésekkel ellentétben a Ba csillagokat tartalmazó kettősrendszerekben a társcsillag tömege nem haladhat meg egy bizonyos szintet, amit észlelési kiválasztási hibával magyarázott. Megkérdeztem tőle, hogy mikor izgult jobban, a dolgozat leadása, esetleg az elsőadás előtt. Mint kiderültaz ELTE csillagászat TDK-ján az előadást előbb kell összerakni, mint ahogy a kész dolgozat leadásra kerülne, ezért sokan dolgozat nélkül adják elő a témájukat először. Blanka addigra már nagyjából összerakta a dolgozatot, így sokat segített neki, hogy nem kell még egyszer kitalálni a bemutató struktúráját. Mivel gyakorlott előadó, a Svábhegyi Csillagvizsgálóban bemutatócsillagászként is dolgozik, így a szóbeli beszámolónál nem is nagyon izgult, de elmondta, hogy sok olyan hallgató van, aki ettől a 15 perctől jobban fél, mint az 50 oldalas dolgozat megírásától. Elmesélte, hogy sajnálja, hogy nem személyesen tartották meg idén a konferenciát, mert szívesen találkozott volna más hallgatókkal, illetve mert még soha nem volt Szegeden. Viszont így is igyekszik minél több szociális programon részt venni. A többi előadást hallva megjegyezte, hogy nem szívesen lenne a zsűri helyében, mert nagyon erős a mezőny, de reménykedik, hogy bár nem a verseny a lényeg, helyezéssel távozhat idén. Minden kívánsága így teljesüljön, a pénteki eredményhirdetésen első helyen végzett.

Jogos-e a klímapara?

Utolsó este egy kerekasztal beszélgetést hallgathattak meg az érdeklődők Jogos-e a klímapara? felütéssel. Rövid válasz: igen. A hosszabb kifejtésben Dr. Radics Kornélia meteorológus, az Országos Meteorológiai Szolgálat Elnöke, Dr. Ürge-Vorsatz Diana fizikus, klímakutató, a CEU Éghajlatváltozási és Fenntartható Energiapolitikai Központjának (3CSEP) igazgatója, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) mérsékléssel foglalkozó munkacsoportjának alelnöke, és Dr. Gulyás Ágnes az SZTE, Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékről segített a hallgatóknak. Már a címekből is érződik, hogy igen szakmai beszélgetést hallhattunk, ami különösen is érdekes volt, hisz a hallgatóság is aktívan bevonódott. Az érdeklődés és az aktivitás annyira nagy volt, hogy újra kellett indítani a chatszobát, mert letelt volna az időnk. Szerencsénkre az igencsak depresszív témát sikerült bizakodó felütéssel zárni, így tudtunk aludni az eredményhirdetés előtt.

A 35. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójának szervezői büszkék lehetnek magukra. Az online teret nem hátrányként megélve, hanem azt kihasználva többek között külföldön élő magyar kutatókat is bevontak a zsűrizésbe, így időzónákon is átívelő programtáblázatot kellett létrehozniuk. Csúszások nem voltak, technikai gondok is csak elvétve, amiket a jelenlévő titkárok igyekeztek villámgyorsan megszüntetni. A diákok és hallgatók szintén maximálisan kitettek magukért mind a kiemelkedő dolgozatokkal, mind az érdekfeszítő előadásokon. Remélhetőleg két év múlva már ismét találkozhatunk személyesen is, de az idei online konferencia előnyeit is meg tudják tartani a szervezők.

A Szekció honlapján ide kattintva elérhetőek az eredmények, itt pedig a tartalmi kivonatok olvasására is van lehetőség!

Kezdetét vette a 35. OTDK „érdemi része” , szerkesztőségünk pedig az idei évben is beszámol mind a 16 – jelenleg rendhagyó módon online megrendezésre kerülő – Szekcióról. Kövessétek tehát a TudományON-t és az OTDK rovatunkat, hisz a következő hetekben számos tudósítás érkezik!

A cikk szerzője Szabó Olivér Norton (ELTE Fizika).

A kiemelt fotó a Szekció online felületén került kivetítésre az előadások közötti szünetek során.

A 35. OTDK előkészítésével kapcsolatos központi feladatok ellátására a Nemzeti Tehetség Program és a Miniszterelnökség 17.000.000 Ft támogatást biztosított 2020. július 1. és 2021. június 30. között.