„Akkor én azt kérdezném, hogy engem miért képviseljen egy 60 éves?” – Interjú Kálló Dániellel, az MSZP-P jelöltjével

A TudományON portál a közelgő Európai Parlamenti választások előtt az összes induló magyarországi pártot megkereste egy interjú érdekében. Célunk, hogy portálunkon mindegyik párt bemutathassa programját, annak részleteit. Arra bíztatunk mindenkit, éljen demokratikus választójogával május 26-án!

Kálló Dániel 19 éves. Öt éve tevékenykedik aktívan a Független Diákparlament tagjaként. Idén tavasszal érettségizik. Az ország legfiatalabb jelöltjeként az MSZP-P listájának hetedik helyét foglalja el.

Bár nem a párt tagjaként, de jelöltjeként az MSZP-Párbeszéd programját képviseli. Mutassa be az MSZP-P programjának három legfontosabb elemét!

Haza. Szeretet. Európa. Ezt a nevet viseli a szövetség programja. Leginkább oktatáspolitikával és ifjúságüggyel kapcsolatos elemeket neveznék meg. Mivel nem vagyok gazdasági szakember, azon témában talán nem tudnék releváns dolgokat mondani. Ellenben az oktatás területén már van egy öt éves munkatapasztalatom. Ezen témakörben kiemelném az ifjúsági garancia programját az ifjúsági munkanélküliség leküzdése érdekében, az ifjúsági lakhatás megoldási lehetőségeit, illetve azt, hogy európai szintén tervezünk egy olyan csoportot kialakítani, mely a jó gyakorlatok által erősebb és minőségibb oktatáspolitikát hozhat létre.

Az MSZP-P egy PR fogást szeretett volna elérni Ön által, vagy valóban hozzá tud adni valamit a szövetség munkájához?

Nyilván minden cselekvés üzenettel bír. Azzal, hogy ők egy helyet biztosítottak a listán, egy óriási lehetőséget adtak nekem. 19 évesen képviselőjelölt lehetek. Ezáltal olyan társadalmi és oktatási kérdésekkel foglalkozhatok, amelyek számomra fontosak. Ezekkel a kérdésekkel korábban is foglalkoztam. Számukra is előnyös, hogy egy fiatal a csapat tagja. Én hozzáteszem a tapasztalatomat, illetve szívesen megosztom a gondolataimat az ifjúságpolitikai kérdések kapcsán.

Van tapasztalata a Független Diákparlament tagjaként…

Így van, öt éve tevékenykedem a Független Diákparlamentben mint képviselő, bizottsági koordinátor, szóvívő, kommunikációs bizottsági tag. Tavaly én voltam EU Ifjúsági Delegáltja, én képviseltem Magyarországot a programban.

Nagyon megosztó volt a jelölése. Bizonyos emberek pozitívan vélekedtek róla, mások azt hangoztatták, hogy őket egy 19 éves személy ne képviselje, míg a fiatalok egy része szerint az Ön részéről rossz döntés az MSZP-t képviselnie…

Hadd legyek kicsit provokatív: ha azt mondják, hogy őket ne képviselje egy 19 éves, akkor én azt kérdezném, hogy engem miért képviseljen egy 60 éves? Akkor ki képviseli a 19 éveseket? Ezen rossz megszokás következtében a fiatalok hiányoznak a politikai közegből. Ez most változhat, ugyanis a fiatal generáció is egyre inkább hozzáfér az információkhoz, és mivel a mi jövőnkről szólnak a döntések, nekünk is részt kell vennünk azok meghozatalában.

Tisztában vagyok azzal, hogy az MSZP-nek vannak különböző imázs problémái. Nem feltétlenül népszerű ez a párt mindenki szemében. Azt tudom erre mondani, hogy nincsenek tökéletes pártok, vannak problémák a magyarországi pártokkal, de csak kritikával nem lehet haladni. Úgy tudunk politikai kultúrát építeni, ha cselekszünk. Nekem az MSZP-P adott egy lehetőséget. Ezért cserében nekem semmit nem kell tennem, nem kell csatlakoznom a párthoz sem. Felelősségem és hitvallásom, hogy továbbra is járjak azon az úton, amely által pozitív hatást tudok elérni, segítve a fiatalokat.

Többször említette korábban, hogy Ön nem csak saját magát, hanem a diákokat is képviseli. A jelenlegi kormány nem nyitott a Független Diákparlamenttel való együttműködésre?

Vannak olyan tagok a kormánypárti oldalon, akik nyitottak a vitára. Sajnos a vezetők között ez ritka. Mikor öt éve elmentünk az Emberi Erőforrások Minisztériumához átadni a Diákparlament első évi javaslatcsomagát, elkezdték összeírni, hogy milyen iskolából jöttünk, illetve hogy hívják az osztályfőnökeinket. Ha ez nem így történt volna, akkor ma talán én sem itt lennék. Mi párbeszédet szerettünk volna kezdeményezni, de ez nem valósult meg. Azóta minden javaslatunkat elutasították. Igaz, az idei – ötödik – csomagra való választ még nem ismerjük. Személyes tapasztalatom is ezt támasztja alá: az országgyűlési választásokat követően ugyanis eltávolítottak az EU Ifjúsági Delegált pozícióból, annak ellenére, hogy a mandátumom még fél évig tartott. Ez az eltávolítás gyakorlatilag a hátam mögött történt.

Mit jelent az, hogy eltávolítatták?

A ciklus egy és fél éven keresztül tart, ezen időszak során három konferenciát szerveznek meg az Európai Unió országaihoz tartozó delegáltak számára. Ezeken a konferenciákon a fiatalok és a minisztériumi delegáltak közösen gondolkodnak az európai ifjúságpolitikai stratégia megalkotásában. Egy többfordulós kiválasztási procedúrát követően 2017-ben megkaptam ezt a lehetőséget. A Nemzeti Ifjúsági Tanácsban történt egy elnökségi váltás valamikor januárban, a második diákkonferencia előtt. Az új elnökség behívott, viszont ezen beszélgetés során vita abszolút nem volt. Abban állapodtunk meg, hogy folytatom a munkámat, ezen feladatom pedig nem kapcsolódik össze a Független Diákparlamentben végzett tevékenységemmel.

Az utolsó két konferencia között egyre kevesebb aktuális információ jutott el hozzám. Az elnökség különböző tagjainak többször is jeleztem, hogy szívesen vállalnék aktívabb feladatokat. A nyár során – mikor a családommal kempingeztem – kaptam egy Facebook üzenetet az elnöktől, hogy be tudnék-e menni beszélgetni. Jeleztem, hogy személyesen nem, de bármilyen más felületen elérhető vagyok. Erre már semmilyen reakció nem érkezett, annak ellenére, hogy elolvasta az üzenetem. Két héttel később a társam megkérdezte, hogy regisztráltam-e a harmadik konferenciára. Semmilyen üzenetet nem kaptam erre vonatkozólag. Azt gondoltam, hogy valamilyen félreértés történt. A konferencia szervezői válaszoltak a megkeresésemre, mondván részleteket nem ismernek, annyit viszont igen, hogy nem vagyok rajta a névlistán.

Több levelet írtam a szervezet elnökének, az összes Facebook üzenetet is elolvasta, azonban egyikre sem válaszolt. Idővel kiderült – egy indirekt forrásból -, hogy a minisztériumból leszóltak, hogy nehogy egy hozzám hasonló fiatal képviselje az országot. A harmadik konferencia előtt egy nappal kaptam egy levelet azzal kapcsolatban, hogy az én személyem belső konfliktusokat okozott. Ez egy roppant kiábrándító élmény volt.

Az elmúlt időszakban mi az a kritika, ami leginkább eléri Önt akár személye, akár az MSZP-P kapcsán?

Nyitott vagyok a kritikára. De ha valaki káromkodás-gyűjteményt írt kommentben, az nem kritika. Természetesen tudom, hogy sokat kell tanulnom az életben. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ne lennék megfelelő a jelöltségre.

Az MSZP-t illetően sokaknak van rossz érzésűk, attól tartanak, hogy az MSZP egy lejárt valami. Ez a lista azonban megmutatja, hogy tapasztalt szakemberek is, szorgos fiatalok is jelen vannak a harcban. Egy nagyon erőteljes európai vízió jelenik meg benne. Különböző háttérből érkező jelöltek képviselik idén az MSZP-P-t. Az embereknek meg kell ismerniük a programunk pontjait. Abba kell hagynunk a társadalomban a cimkézést. Az utópiám az, hogy a magyarság társadalmi párbeszédre épülő kultúrában éljen. Ezért harcolok én!

Köszönjük az interjút Kálló Dánielnek. Az MSZP-P programja ide kattintva érhető el.