Dupla altruizmus, karrierváltó nők és városi életérzés

2021. április 20-22. között került megrendezésre az OTDK Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekciója a Nyíregyházi Egyetem szervezésében. Az online rendezvény során az érdeklődők betekintést nyerhettek ezekbe a szerteágazó területekbe, és Nyíregyháza látványosságaival is megismerkedhettek. A programsorozat részeként többek között a LEGO Education Innovation Studio is bemutatkozott, az erről készült videó itt visszanézhető. Az alább következő összefoglalóban az Alkalmazott pszichológia tagozat keretei közt elhangzott előadásokról szeretnék közelebbi képet adni.

Új ötletek, új irányok

Stumphauser Nóra (BME TTK) matematikusként vett részt a kutatásban, amely az egyetemi eredményeket befolyásoló tényezőket vizsgálta. Olyan pszichológiai, gazdasági és demográfiai tényezők összegyűjtését kísérelte meg, amelyek fontos szerepet játszhatnak a hallgatók lemaradásában, vagy akár tanulmányaik megszakításában is. A kutatás célja olyan, az egyetemek által a későbbiekben alkalmazható módszertan tervezése, amellyel segíteni tudják a hallgatók sikeres tanulmányait. Hasonló kutatások már léteznek, Magyarországon korábban főleg azt vizsgálták, hogy a középiskolai eredmények milyen hatással lehetnek az egyetemi pályafutásra. A jelenlegi kutatásnak a fő célja az volt, hogy átfogóbb képet kaphassunk a lemorzsolódás okairól, és megoldásokat kereshessünk az ezzel kapcsolatos problémákra. Stumphauser Dóra előadásával az Alkalmazott pszichológia III. tagozat különdíját nyerte el.

Gáspár Baksa Gergely (PTE BTK) előadásából a vérplazma adományozásának pszichológiájával és létező problémáival ismerkedtünk meg. Az előadásból kiderült, hogy vérplazmát adományozni kiemelkedően fontos az egészségügyben, az emberek adományozó kedve mégsem olyan magas, mint amekkora az igény lenne a plazmára. Ennek egy lehetséges oka az, hogy Magyarországon a plazmaadást pénzjutalommal ösztönzik. Így az adakozókban felmerülhetnek negatív érzelmek az adakozás és a fizetség közt húzódó ellentéttel kapcsolatban. A jelenlegi adakozók azonban kereseti forrásként tekintenek a plazmaadásra, így ha megszüntetnénk a fizetséget, ők valószínűleg nem adakoznának többet. Az előadó ezt a jelenséget „plazma paradoxonnak” nevezte, és az úgynevezett „dupla altruizmusban” látja ennek megoldási lehetőségét. Ennek keretében az adakozó eldöntheti, hogy megtartja a fizetséget, vagy továbbadományozza egy jótékony szervezetnek. Gáspár Baksa Gergely innovatív, ötletes előadásával az Alkalmazott pszichológia III. tagozat II. helyét érdemelte ki.

Az OTDK legfiatalabb előadói között középiskolások is helyet nyernek. Ilyen Székely Szabolcs (Kölcsey Ferenc Gimnázium 11. évfolyam), aki fiatal kora ellenére is színvonalas előadással vett részt az eseményen. Kutatásában azt vizsgálta, hogy milyen hatással van a sportolók érzelmi állapota teljesítményükre akkor, amikor nyugodt környezetben edzenek, illetve amikor versenyeznek. A kutatás keretei között darts versenyzők csuklóján a bőr elektromos aktivitását mérő műszerrel vizsgálta az optimista vagy pesszimista érzelmek és a fizikai reakciók közti összefüggéseket. Székely Szabolcs az MTA-ELTE Lendület Adaptáció Kutatócsoportjának diákkörös tagja, előadásával az Alkalmazott pszichológia III. tagozatának megosztott III. helyezését nyerte el.

Egy női kérdés

Geiling Borbála (KRE BTK) előadásában a szakmaváltó nők motivációival, problémáival ismerkedhettünk meg. Az előadó nyolc fővel végzett kvalitatív interjút, és az interjúk során az alanyok saját maguk által rajzolt idővonalon ábrázolták főbb motivációikat a pályaváltásra. A kutatásból az derült ki, hogy a gyermekvállalás és a GYES utáni otthon töltött idő különösen nagy hatással van arra, hogy milyen motivációkkal térnek vissza a nők korábbi területükhöz, vagy keresnek más szakmát. Az előadó azt is kiemelte, hogy a gyermekvállalás után a nők számára előtérbe kerül a család eltartásának kérdése, így a fizetés is fontos kérdés. Az előadást követően élénk párbeszéd alakult ki a zsűrivel, többek között arról, hogy milyen kihívásokkal jár az interjúk online felvétele. Az előadó hangsúlyozta, hogy az online interjúk során nagyon fontos külön időt szánni a megfelelő bevezetésre, és arra, hogy az interjúalanyok komfortosan érezzék magukat ebben a szokatlan helyzetben.

A városok pszichológiája

Boda Kamilla és Topa Kristóf (PTE BTK) pályamunkáját a városi környezet hangulatának tudományos vizsgálatáról Boda Kamilla prezentálta. A kutatás egy olyan témával foglalkozott, amelyhez hasonlót természetes környezetben már végeztek, de városban még nem láttunk rá példát. Ez hozzátesz az egyébként is érdekes kérdésfelvetés relevanciájához. A kutatás során arra tettek kísérletet, hogy meghatározzanak olyan globális és tipikus jellemzőket az épített környezettel kapcsolatban, mint például nyitottság, átjárhatóság vagy változékonyság. Ennek megfelelően külső, független segítség bevonásával kiválasztották a megfelelő képeket a kísérlethez. A kísérletben részt vevő alanyoknak esztétikai és hangulati alapon kellett értékelniük a képeket. Az eredményekből kiderült, hogy az esztétikailag pozitívabb megítélést kapó képek hangulatát is jobban kedveljük, és kisebb mértékű stresszt tulajdonítunk nekik. Az előadás az Alkalmazott pszichológia III. tagozat megosztott III. helyét nyerte el.

Pszichológia szakos hallgatóként különösen érdekesnek találtam azt, hogy milyen sokszínű témák kerültek elő akár egy tagozaton belül is. Nagyon motiváló volt figyelemmel követni a kérdéseket, és az előadásokat követően a zsűrivel kialakult párbeszédet, jó hangulatot. Ez a Szekció megmutatta számomra azt, hogy milyen kérdések foglalkoztatják azokat a hallgatótársaimat, akiknek a példáját majd a jövőben én is szeretném követni.

Kezdetét vette a 35. OTDK „érdemi része” , szerkesztőségünk pedig az idei évben is beszámol mind a 16 – jelenleg rendhagyó módon online megrendezésre kerülő – Szekcióról. Kövessétek tehát a TudományON-t és az OTDK rovatunkat, hisz a következő hetekben számos tudósítás érkezik!

A cikk szerzője: Füredi Barbara, a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium, az ELTE PPK és a PPKE BTK hallgatója.

A fotók a Szekció online felületén kerültek elkészítésre.

A 35. OTDK előkészítésével kapcsolatos központi feladatok ellátására a Nemzeti Tehetség Program és a Miniszterelnökség 17.000.000 Ft támogatást biztosított 2020. július 1. és 2021. június 30. között.