Gayer Zoltán: „Idén beérett a médiában a világvége hangulat”

Felmerülhet azonban a kérdés, hogy mit tehet egy magyar állampolgár a széndioxid csökkentéséért vívott küzdelemben. Erre kaptunk egy lehetséges választ a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium Szakmai Estjén, amelynek vendégei Gayer Zoltán, a MyForest kezdeményezés megálmodója és Sywa Ágnes, a Közösségi Erdőkért Alapítvány kurátora voltak.

Nem ez az első faültetésért küzdő civil kezdeményezés, azonban ez az egyik legdinamikusabban fejlődő. A MyForest 2018 végén indult el, célja, hogy a környezettudatos civileknek, cégeknek, szakembereknek és földtulajdonosoknak platformot biztosítva elősegítse a közösségi erdők létrehozását, ezáltal lassítva a globális felmelegedést.

Pozitívan tekintenek Greta Thurnberg fellépésére

A mozgalom elindítója, Gayer Zoltán elmondta, hogy a MyForesttel azt szeretnék elérni, hogy az egyéneknek is lehetőségük nyíljon beszállni a klímaválságért folyó küzdelembe, a felülről jövő kezdeményezéseknél jóval rugalmasabb módon. „Bolsonaro és Trump mellett kiemelt jelentősége van az egyéni vállalásoknak.”

„2000-ben még úgy gondolkodtam: Meg kell várnom, míg mások is elkezdenek aggódni. De nem várhatunk másokra. Egy idő után viszont eljutottam arra a pontra, hogy magunknak kell a változásért aktívan közreműködni.”

Gayer felvázolta, hogy Magyarországon most 27% az erdővel borított területek aránya. Ez jó értéknek számíthat más országokhoz képest – Hollandiában ez a szám csupán 8%.

A szakemberek számításai szerint globálisan 200 fát kellene ültetnie minden embernek, hogy a széndioxid mennyiség számottevően csökkenjen, a fák ugyanis megkötik ezt a gázt.

Így újra kétharmados lenne a bolygó erdőborítottsága, ami a kutatások szerint 10 átmeneti évet adna az emberiségnek, hogy megtalálja az életmód rendszerszintű átformálásához vezető utat. A MyForest vezetője elismerte, hogy a közelmúltban több olyan technológiáról is hallani lehetett, amely talán megoldást jelenthet majd a széndioxid emisszió problémájára – ilyen például az algafal -, „ezek azonban még mindig csak esélyek, kísérleti stádiumban vannak; a faültetéssel bajt biztos nem okozunk.”

„Mint ahogy az amazonasi esőerdők égése hatással van a hazánkban élők környezetének biztonságára, ugyanúgy hatást gyakorolnak a Magyarországon létrehozott új erdők a világra, hiszen a légkörbe kerülő széndioxid megkötése a feladat.”

A MyForestnél akár egyetlen facsemetére, de akár ezer fára is küldhető adomány. Az adományozó a fát gyakorlatilag megvásárolja, és dönthet arról, hogy maga kívánja-e gondozni, vagy finanszírozza-e a szakértői gondozást. Ez azért is fontos, mert több év, mire a magoncból illetve facsemetéből fa lesz, főleg, mivel őshonosságra is törekszenek: lassan növő tölgyfákat nevelnek a csécsei közösségi erdőben. Az adományozást azonnal követi a visszaigazolás az összeg megérkeztéről a megvásárolt fa adataival, biztosítva az ellenőrizhetőséget. A nagyobb magánadományoknak köszönhetően nyílik lehetősé meghirdetett területek felvásárlására, ahol a faültetés elkezdődhet. Sywa Ágnes örömmel tette hozzá, hogy a földtulajdonosok is lelkesen támogatják a MyForestet: sokan vannak, akinek a földje ma is parlagon hever, nem tudják hasznát venni, a bérbeadásával viszont nemes célt szolgálhatnak. Sywa megjegyezte, szem előtt tartják, hogy olyan ajánlatot tegyenek a földbirtokosoknak, amellyel nem kergetik őket veszteségbe.

A magyar helyzettel kapcsolatban szóba kerültek az Agrárminisztérium célkitűzései is, amelyek 22 millió fa ültetését és új támogatásokat irányoztak elő. Gayer pozitívan méltatta ezt, reményét fejezve ki, hogy a támogatási feltételek reálisak lesznek, hiszen az erdőtelepítés két éves munka, ami túl nagy súly egy átlagos állampolgárnak. Hozzátette, hogy sok adatközlésnél beszámítják a fakitermelésben kinevelt fákat, amiket előbb-utóbb kivágnak.

A jövőbeli tervek kapcsán Gayer és Sywa elmondták, hogy túraútvonal és applikáció létrehozását is kívánják a közösségi erdőhöz, és szeretnék nemzetközi szinten is hirdetni az erdősítés szükségességét.

A cikk szerzője Mossóczy Katinka, a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium kollégistája.