„Minket nem érdekelnek a pozíciók, hisz nem megélhetési politikusok vagyunk” – Interjú Kanász-Nagy Mátéval, az LMP jelöltjével

A TudományON portál a közelgő Európai Parlamenti választások előtt az összes induló magyarországi pártot megkereste egy interjú érdekében. Célunk, hogy portálunkon mindegyik párt bemutathassa programját, annak részleteit. Arra bíztatunk mindenkit, éljen demokratikus választójogával május 26-án!

Második cikkünkben a Lehet Más a Politika (LMP) pártot, illetve annak egyik jelöltjét, Kanász-Nagy Mátét mutatjuk be. Máté 1986-ban született, 2010-ben fejezte be tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Először az LMP tanácsadójaként, majd ifjúsági szakszóvivőként tevékenykedett, jelenleg pedig a párt szóvívője, illetve országos elnökségének titkára. Az LMP EP-listájának ötödik helyét foglalja el.

A program fontos elem lehet egy kampány esetében, annak ellenére, hogy nem minden esetben olvassák azt a választópolgárok. Kérem, mutassa be az LMP programjának néhány részletét!

Egészen biztos, hogy viszonylag kevés állampolgár olvas pártprogramokat. Ez nem biztos, hogy baj, hisz hosszú dokumentumokról van szó. Nyilván elvárni, hogy ezeket mindenki elolvassa, nem reális. Célunk, hogy a programunk elemeit a nyilvánosság számára minél közérthetőbb módon meg tudjuk mutatni.

Ami részben változás nálunk – részben épp, hogy nem -, hogy az Európai Parlamenti választásokon az LMP visszatér a gyökereihez. Az eredeti zöldpolitika indíttatása felerősödött. Gyakorlatilag a 10 évvel ezelőtt induló LMP közösségét is ez a zöldpolitika gondolata fogta össze. Ez nem jobboldali, nem baloldali, hanem egy harmadik utas megoldást kínál. Ez az út a gazdaságot, a társadalmat, illetve a környezeti, természeti valóságot egy egységes rendszerben kezeli. Célunk, hogy egy markáns zöld programot mutassunk be. Az éghajlatváltozás elleni küzdelemben az utolsó órában vagyunk, ezt megállítani nem lehet, azonban ez az utolsó olyan választás, amikor küldhetünk bizonyos képviselőket az Európai Parlamentbe, akik fel tudják venni a harcot az éghajlatváltozással, illetve fel tudnak minket készíteni a súlyos következményekre.

Sokak számára érezhető a különbség az LMP tavalyi választások előtti kampánya, illetve az idei főbb pontok között. Minek köszönhető a váltás, a gyökerekhez való visszatérés?

Ennek számos oka van. Az LMP tagságán belül volt bennünk egy olyan frusztráció, hogy talán elhanyagoltuk azon ügyeket, amelyek a közös alapot jelentik. Volt arra igény, hogy ezeket az ügyeket újra nagyon erősen képviseljük. A tavalyi év végén például visszatértünk a Magyarország zöld pártja elnevezéshez is. Másrészt valóban olyan kérdésekről van szó, melyek folyamatosan súlyosabbá válnak. Ezt érezzük a bőrünkön, a pénztárcánkon, így azt látjuk, hogy Európa előtt ez a legfőbb kihívás jelenleg. Korunk legsúlyosabb problémáiról van szó, így nekünk ezzel kell foglalkoznunk jelenleg.

Vajon nem tekinthető evidenciának a legtöbb magyarországi párt számára, hogy zöld ügyeket kell képviselni? Hasonló gondolat hangzott el Nemes Balázs, a Momentum jelöltje részéről is…

Én ezt teljesen másképp látom. Az LMP magán viseli azon jellemvonásokat, amelyeket a többi magyarországi párt nem. A jelenlegi baloldali és jobboldali pártok csak azt látják, hogy van a társadalom, az emberek, illetve a gazdaság. Az, hogy épp kinek az oldalán állnak, az a politikai helyzettől függ. Az LMP figyelembe veszi a társadalmi és gazdasági szinteken túl azt is, hogy egy adott döntés milyen következményekkel jár a bolygó, szűkebb körben pedig a Kárpát-medence, illetve Magyarország számára. Vajon miként tudunk olyan döntéseket hozni, amelyek a fenntarthatóság irányába visznek minket? A zöld politikának van egy erkölcsi megfontolása: olyan döntéseket szabad csak hozni ugyanis, amelyek által a környezetünket a jövő generációjának legalább ugyanilyen formában tovább tudjuk adnunk.

Számos magyarországi párt a profit, illetve a multinacionális vállalatok oldalán áll. Ezek a pártok nem lehetnek zöld pártok, nem képviselhetnek ilyen gondolatokat. Az itthoni erőforrások kizsigerelése által a gazdasági növekedés oltárán áldozzák fel a természeti értékeket. Ezek a megnyilvánulások nagyon távol állnak a mi elképzeléseinktől.

Magyarországon nincs megegyezés azzal kapcsolatban, hogy melyik párt tartozik a centrumhoz…

Mi nem állunk egyik oldalra sem. Az ökopolitika külön áll, ennek pedig az ideológiai, elméleti és gyakorlati háttere már évtizedek óta jelen van. A harmadik út képviselői vagyunk. Számos magyarországi, akár ellenzéki párt is a kőkemény kapitalizmust építi. Mi ez ellen harcolunk.

Tegyük fel, hogy az LMP előáll egy olyan javaslattal, mely ökopolitikai szempontból hasznos lehet Magyarország számára. Politikai és gazdasági okok miatt utasítják el ezt az Országgyűlésben jelen levő pártok?

Magyarországon sokan úgy gondolják, hogy nekünk lélegeztetőgépen kell lennünk. Korábban a Szovjetunió, majd az IMF alatt éltünk, most úgy látják, hogy a nyugati országoknak kell fölöttünk állniuk. Szerintünk nagyon fontos, hogy a saját lábunkra állva tudjunk fejlődni. A pártok gyarapodásról, növekedésről beszélnek. A zöldpolitika nem ezt célozza meg: sokkal fontosabb egy minőségi javulás az emberek életében, mint a folyamatos gyarapodás. Ez a folyamatos gyarapodás ugyanis kizsigereli az erőforrásainkat. Egész egyszerűen a bolygónkat hagyni kellene pihenni annak érdekében, hogy a megújuló energiaforrásaink újra teljes mértékben rendelkezésünkre állhassanak.

Ez egy mély környezet- és gazdaságfilozófiai ellentét. A másik főbb probléma, hogy a Fidesz-KDNP nem egy demokratikusan működő politikai rendszert működtet, így minden ellenzéki javaslatot lesöpör. Csak azért teszi ezt, mert ellenzéki javaslat, akár jó, akár rossz ötletről van szó.

Nem is gondolják át a javaslatokat?

Nem, nincs szó ilyesmiről. Ha át akarnák gondolni azokat, akkor bizottsági üléseken, plenáris üléseken, vagy a médiában teret engednének a vitának. Erre soha nincs lehetőség. Lassan 10 éve vagyok LMP-s, jelenleg vezetőként tevékenykedem, korábban tanácsadója voltam a pártnak. Figyeltem a folyamatokat, az pedig érezhető, hogy a leépülés évről-évre nagyobb, a lehetőségek pedig szűkülnek. Az első parlamenti cikklusban csak-csak átment egy javaslat, volt vita, de már akkor is kevés. Azóta azonban semmilyen kérdést nem akarnak fontolóra venni…

Ez köthető ahhoz, hogy az LMP is változott, közeledett a többi ellenzéki párthoz?

Nem gondolom. Ez a Fidesz részéről minden ellenzéki párt irányába megmutatkozik. Az LMP változása részben igaz, részben nem. Ebben van kényszerhelyzet, illetve politikai szükségszerűség is.

Ez pontosan mit jelent?

Az LMP a Gyurcsány-Bajnai kormányok idején alakult, annak ellenzékeként. Mi a 2010 előtti, de az azt követő időszakot sem tartjuk jónak. A Fidesz-KDNP jelenleg azonban egy olyan monstrum – akár gazdaság, jog, média szempontjából -, mely óriási előnyben van. Ez megmutatkozott a korábbi választásokon is. A Fidesz legyőzhető, viszont ehhez szükség van együttműködésre. Most elsősorban az önkormányzati választások esetében beszélhetünk választási szövetségekről. Az persze kérdéses, hogy ennek milyen formája és jellege lesz. Abban azonban biztos vagyok, hogy létre fognak jönni a szövetségek! Az LMP stratégiai döntése, hogy 2022-ben szintén közös indulásra kell gondolni, legalább az egyéni választókerületek esetében.

Ennek ellenére szükség van arra, hogy az LMP erős maradjon. Akár önkormányzati, akár későbbi választásokról beszélünk, nem szabad hagyni, hogy ugyanazok a pártok, amelyek a Fidesz kétharmadát okozták, vezető szerepet vállaljanak. Amennyiben ugyanazok a pártok vállalják a vezető szerepet, akkor egyszerűen nem lehet leváltani a jelenlegi kormányt. Új erőkre van szükség, olyan erőkre, mint az LMP, a Jobbik és a Momentum.

Igenis meg akarjuk változtatni Magyarország politikai, gazdasági, társadalmi elképzeléseit. Akkor tudunk bármilyen együttműködést elfogadni, ha egy zöld minimum program érvényesülni tud. Ez a garanciája annak, hogy az LMP politikája fennmaradjon. Minket nem érdekelnek a pozíciók, hisz nem megélhetési politikusok vagyunk. Mi pozíciókon keresztül a programunkat akarjuk megvalósítani.

Valóban akar az LMP együttműködést? Sok kritika született azzal kapcsolatban, hogy Önök csak az időt húzzák…

Természetesen az LMP nyitott az együttműködésre. Budapesten mi is számos kritikát kaptunk azzal kapcsolatban, hogy miért nem született már megállapodás. Vidéken sokkal nyugodtabb a helyzet. A kritikák tehát elsősorban a fővárosban fogalmazódtak meg. Azt kell mondanom, hogy ezek részben jogosak. Ezek a visszajelzések azonban valójában az egész ellenzéknek szólnak, hisz az állampolgárok úgy érzik, a pártok nem képviselik őket. Ennek ellenére az LMP továbbra is nyitott a megállapodásokra, és úgy gondolom, ezek meg is fognak születni az Európai Parlamenti választásokat követően.

A jelenlegi számok mégsem mutatnak túl pozitív előrejelzéseket az LMP számára…

Az LMP 2018-ban a legjobb eredményét érte el létrejötte óta. Ezt követően valóban volt egy zavaros időszak a párt életében, viszont igyekeztük minél jobban összeszedni magunkat. Mi bízunk abban, hogy két képviselőt tudunk küldeni az Európai Parlamentbe. Az LMP választói hagyományosan is az utolsó hetekben szokták aktivizálni magukat.

Az LMP programja akár egy és fél millió választó számára is lényeges lehet. Ez kutatások alapján is kimutatható. Alapvetően az a célunk, hogy akik számára a környezet kérdése, a tiszta levegő kérdése, a tiszta ivóvíz kérdése fontos, azokat meg tudjuk szólítani. Fókuszált és markáns kampányt folytatunk, a többi párttal ellentétben pedig határozottak vagyunk, konkrét pontokról beszélünk. A többi párt igényei is jogosak, azonban általános elemek, így gyakorlatilag a pártokat nem lehet megkülönböztetni egymástól. Ez súlyos felelőtlenség! Így a választókat nem lehet megérinteni. Az LMP egy olyan ügyet talált, amely által új szavazókat tud elérni, akár Fidesz szavazókat is…

Minden ellenzéki párt számára ez a feladat: új szavazókat kell találni, nem pedig ugyanazon szavazói bázis számára beszélni a jogállamról, a demokráciáról, a korrupció megszüntetéséről. Ezek nagyon fontos kérdések, de mégsem jelzik a pártok hangját, saját identitását.

Eléggé tudatosak Magyarország lakosai azt illetően, hogy miként kellene cselekedniük nap mint nap a bolygó védelme érdekében?

Az mindig egy rossz pozíció, ha egy politikus bármilyen kritikát fogalmaz meg a szavazók irányába. Én ettől tartózkodnék! Inkább pozitívan fogalmaznék: azt kell látni, hogy egy nagyon jó folyamat indult el, ennek erősítése pedig egy közös feladat. Tenni kell annak érdekében, hogy egyre többen tudatosak legyenek. A veszélyeket tényleg csak közösen tudjuk megállítani! Az igazi fejlődés akkor jöhet létre, ha az emberek életében is megtörténik a változás.

Az ökopolitika ezen felelősség megismeréséről, hangsúlyozásáról szól. Ennek egy nagyon erős erkölcsi vonulata van, amit nem szabad elfelednünk.

Köszönjük az interjút Kanász-Nagy Máténak. Az LMP választási programja ide kattintva elérhető.

A fotó Kanász-Nagy Máté tulajdonát képezi.