„Nem akarom én már az apáink csatáit vívni” – interjú Nemes Balázzsal, a Momentum jelöltjével

A TudományON portál a közelgő Európai Parlamenti választások előtt az összes induló magyarországi pártot megkereste egy interjú érdekében. Célunk, hogy portálunkon mindegyik párt bemutathassa programját, annak részleteit. Arra bíztatunk mindenkit, éljen demokratikus választójogával május 26-án!

Elsőként a Momentum Mozgalmat, illetve annak egyik jelöltjét, Nemes Balázst mutatjuk be. Balázs pécsi születésű, 27 éves közgazdász, a párt egyik alapító tagja, illetve annak szóvívője. Érettségi előtt cserediákként töltött időt az Egyesült Államokban, 2015 és 2016 között pedig a belga Leuveni Katolikus Egyetemen is. Balázs jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetem doktorandusza. A Momentum EP-listájának harmadik helyét foglalja el.

Az a mondás, hogy Magyarországon nem program által nyer egy párt. Ennek ellenére el tudná mondani a Momentum programjának legfőbb pontjait?

Célunk többek között az euróövezethez és az Európai Ügyészséghez való csatlakozás. Azt gondoljuk, hogy az Európai Uniós pénzeket elsősorban kórházakra, iskolákra, illetve munkahelyekre kell költeni. A pénzeknek a jogállami garanciákhoz való kötése egy olyan ötlet, amit jó szívvel tudunk támogatni. A kormány alatt lévő elosztási mechanizmusok számos problémát okoznak, így azt gondoljuk, hogy az elosztást közvetlenül egy Európai Uniós intézmény alá kell rendelni. Külön kiemelném még a közös európai hadsereg fontosságát, mely kapcsolódik a közös határvédelemhez is.

Attól függetlenül, hogy Magyarországon a programra vagy inkább az emberekre szavaznak, ez egy kötelező alap, amivel elő kell állni. Ha nincs egy rendes programja egy pártnak, akkor nem lesz számonkérhető az, amit később képvisel. A NOlimpia után volt egy olyan időszak, amikor sokan azt kérdezgették, hogy hol a Momentum programja. Sokat dolgoztunk rajta, több száz szakember segített benne, így előbb elkészült az országgyűlési választás programja, majd a mostani anyag is.

Miért a Momentum, nem pedig egy másik ellenzéki párt?

Van egy nagy versenyelőnyünk, ez pedig a terepmunka. Látszott már az ajánlásgyűjtéskor is: 48 órán belül több, mint húszezer aláírást adtunk le. Egy hétvége alatt csak három párt tudta ezt abszolválni: a Fidesz, A Jobbik és a Momentum. Hatékonyan, gyorsan működünk, a többi párttal ellentétben az ország számos pontján aktívan jelen vagyunk. Rendkívül fontos az attitűd kérdése is: úgy szoktam megfogalmazni, hogy a rendszerváltás után születettek az első szabad magyar generáció. Minden hátránya ellenére Magyarországon egy demokratikus politikai kultúra alakult ki az elmúlt évtizedekben, nekünk pedig ez teljesen természetes. Egyszerűen más jellegű tevékenységet végzünk. A listára is jellemzően szakemberek kerültek, akik nagy eredményeket értek el már eddig is.

Több ellenzéki párt is említette az euróövezethez való csatlakozást, az Európai Ügyészség fontosságát, esetleg a közös határvédelmet…

Ami a programot illeti, szerintem ott is van számos differenciáló tényező. Eléggé hangsúlyosan foglalkozunk például a fiatalok ügyeivel. Lehetséges, hogy ezt más párt is beleírja a programjába, azonban mi hitelesebben tudjuk ezt a kérdést képviselni. Mi magunk is ebben az élethelyzetben vagyunk, ezért pontosabban tudjuk, hogy egy adott problémát miként lehet megoldani.

A programok között vannak hasonlóságok, de minden párt máshova helyezi a hangsúlyt. Az MSZP a szociális Európa mottóval kampányol, az LMP például a zöld vonalat viszi. Ezzel kapcsolatban azt tudom elmondani, hogy a zöld pártokra talán azért van egy kicsit kevesebb szükség, mint korábban, mert mostmár kvázi minden párt zöld. Nekünk evidencia, hogy védeni kell a környezetet. A mi programunkban is egy teljes fejezet szól erről a kérdésről, kidolgozottság szempontjából pedig mondhatni olyan, mint az LMP teljes programja.

Hozzátenném azt is, hogy az ALDE megszünésével egy új pártcsalád alakul ki a Macron-féle Európai Reneszánsz projekttel, a Momentum pedig ehhez szeretne csatlakozni. Ez a pártcsalád hatalmas változásokat hozhat az európai integráció következő lépéseit illetően, így nagy potenciált látok benne.

Fotó: Nemes Balázs

Realisztikusan nézve harmadik helyről Ön nem lesz a befutók között a Momentum színeiben. Mi a fő motiváció így?

Én hiszek ebben a generációban. Nekem nem az számít, hogy hányadik vagyok a listán. Tudom azt, hogy akik előttem vannak a listán, ponosan annyira, ha nem még jobban alkalmasak arra a munkára, amit én is szeretnék végezni. A lista sorrendje számos elemtől függ. Az én esetemben hízelgő bóknak érzem ezt a harmadik helyet. Csapatmunkáról van szó, mindenkinek ki kell vennie ebből a részét. Egy kampány során rengeteg olyan ember dolgozik, aki nem is jelölt. Az, hogy valaki jelölt, de nem befutóhelyen, az ugyanúgy politikai munka. Egy kampány során feladatom, hogy képviseljem a pártot, függetlenül attól, hogy jelölt vagyok-e vagy sem. A párt egyik alapítója vagyok, együtt lélegzem vele, így nem az a döntő szempont, hogy az ember hanyadik helyen áll a listán. Egy jól működő szervezetben ebből nem is lehet sértődés. Az én politikai kultúrámban elképzelhetetlen, hogy valaki emiatt végezne kevésbé aktív munkát.

A mai nap során a vecsési emberekkel találkozott. Nyilván egy saját rendezvény vagy lakossági fórum esetében több a szimpatizáns, de mi a leggyakrabban megfogalmazott kritika a Momentummal szemben?

Amit a legtöbbet hallok? Talán azt, hogy többet kell menni vidékre. Folyamatosan érkezik ez a visszajelzés, annak ellenére, hogy igyekszünk mindenhova eljutni. 3200 település van az országban, így nem egyszerű ezt kivitelezni. Olyan helyekre is eljutottunk már, mint a baranyai Dencsháza. Dencsházán körülbelül 600 lakos él, így nem nevezném egy metropolisznak. Mégis sokan mondják, hogy az ő településükre még nem sikerült eljutni. Idővel azonban ez is javulhat, meg fognak minket ismerni, rájönnek majd, hogy mi vagyunk a fiatalok pártja. Kell egy kis idő, amíg gyökeret ereszthetünk.

Kint kell lenni az utcán. Elengedhetetlen a terepmunka, a személyes találkozás az emberekkel, a beszélgetés, akár a vita is. Organikus fejlődés ez: először csak lát minket valaki, majd odajön esetleg, érdeklődik, eljön egy eseményünkre, ha úgy alakul hosszabban is beszélgetünk. Lehet, hogy a végén majd úgy dönt, hogy ránk szavaz. Ha van mindenhol ilyen ember, akkor automatikusan létrejönnek az adott közösségek, ők majd szerveznek saját programokat, a Momentum híre pedig jut tovább. Van egy olyan fejlődési ív, amit be kell járnia a pártnak.

Eddig sikerült?

Kicsit több, mint két éve vagyunk reflektorfényben. Csillagászati eredmény, amit elértünk. Nem láttam Magyarországon még pártot ilyen gyorsan fejlődni. Lenyelve egy úgymond választási vereséget különösen is sikeresek vagyunk. Magyarországon nem az a jellemző, hogy az egy és öt százalék közötti pártok tovább élnek. A legtöbb ilyen párt szétesik, feloszlik. Nálunk épp az ellenkezője történt: lelkesebbek lettünk, sokkal elszántabbá váltunk, ez pedig egy nagyon komoly teljesítmény. Szerintem a mi generációnk felelőssége is politikai tevékenységet folytatni. Nem várhatjuk mástól a csodát. Vártunk már eleget, de nem jött.

A Momentum bárkivel együttműködik?

Van azért egy határ, a Mi Hazánk Mozgalom és a Fidesz ezen túl találhatóak.

Még szakpolitikai kérdések esetében sem elképzelhető az együttműködés?

Az a kérdés, hogy ennek milyen mértékéről beszélünk. Azt elképzelhetőnek tartom, hogy valaki benyújt egy javaslatot, ezt pedig egymástól függetlenül megszavazza a Fidesz és a Momentum. Amennyiben ez a város vagy az ország érdekét szolgálja, akkor nem látom akadályát. Azt viszont nem tartom reálisnak, hogy a közeljövőben ezekkel a pártokkal egyeztetnénk bármiről is. Nem látok olyan ügyet, amiben lehetne. Nem is egy valóságban létezünk.

Nem lát tehát arra esélyt, hogy 21 magyar képviselő az Eurőpai Parlamentben tényleg együtt dolgozzon egy ügy érdekében?

Én nagyon örülnék annak, ha ilyen történne. Egy olyan országban szeretnék élni, ahol egy nemzeti ünnepen minden egyes párt képviselői egy színpadon állnak. Csak egyszer, a szimbolika kedvéért, hogy lássuk, lehetséges. Annyi sérelem gyűlt már össze: nem akarom én már az apáink csatáit vívni. Semmi értelme nincs ennek. Jelenleg azonban rá vagyunk erre kényszerítve.

A Momentum tesz annak érdekében, hogy legyen együttműködés pártoktól függetlenül?

Természetesen! Rendszeresen igyekeztem én is vitára hívni a kormánypárt jelöltjeit, elvileg a következő időszakban egy ilyen vitára sor is fog kerülni. Volt olyan is, hogy a Momentum egy jelöltje vitatkozott fideszes politikussal. Néha kisült ebből valamilyen közepesen értelmes eredmény, néha azonban teljesen elbeszéltek egymás mellett. Nagyon más a politikai kultúra.

Azért hiszek abban, hogy a Momentum képes lesz a változásra, mert meghaladtuk a bal- és jobboldalt. A Momentumban nincs ideológiai jellegű előszűrés – persze ez a szélsőségekre nem vonatkozik. Vannak a pártban olyanok, akik mérsékelt jobboldaliak, esetleg mérsékelt baloldaliak, így a szociáldemokratától a nemzeti liberálison át a konzervatívig elég széles a skála. Amit tapasztaltam, hogy a frusztrációkon túl ez szellemi frissességet okoz. Érdemi, felkészült, szellemi erőfeszítést igénylő vitákat folytatunk párton belül, ez pedig rettenetesen dinamizálja a közösséget. Konstruktív vitákban tudunk más szempontokat megjeleníteni, ebből pedig közös megoldásokat kihozni.

Remélem, ez a szervezeti kultúra elterjed. Mi nyitottak vagyunk rá, gyakorlatilag minden irányba kinyújtjuk a kezeinket. Itt nem gondolni kell valamit a világról: nagyon különböző jelöltek érkeznek, a nap végén azonban mégis egy irányba halad az egész. Ez egy különleges érték! Jó érzés ebben a pártban politizálni.

Köszönjük az interjút Nemes Balázsnak! A Momentum választási programja ide kattintva elérhető.

A fotók Nemes Balázs tulajdonát képezik.