Rendszerváltások-paradigmaváltások: a klímakatasztrófa elkerülése

Össztársadalmi paradigmaváltásra van szükség a klímakatasztrófa elkerüléséhez – erre a következtetésre jutottak a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium kollégistái a Szakmai Team által szervezett, klímaváltozásról szóló vitakör során.

A rendszerváltások-paradigmaváltások éves tematika jegyében szervezett vitakör egyben a félév első szakmai eseménye is volt, ami a résztvevők érdeklődését a téma iránt csak fokozta. Az est folyamán közel a kollégium harmada fordult meg az eseményen, sokan a részvételt egyéb szakkollégiumi elfoglaltságaikhoz igazították. A szervezők célja pontosan ez volt: teret adni a kötetlen, mégis komoly vitára a szakkollégistáknak egy mindannyiunkat érintő probléma kérdésében. Ezt elősegítendő a vitát előre felkészült előadók nyitották meg, különböző tudományterületek nézőpontjait behozva olyan vitatott kérdések tekintetében, mint a műanyagok környezetre gyakorolt hatása vagy az éppen zajló ENSZ-klímakonferencia értékelése.

A vita során felemelő érzés volt megtapasztalni, hogy a szakkollégium közössége mennyire elkötelezett a környezetvédelem iránt. Ez az erős érdeklődés azonban nem jelentette az eltérő álláspontok hiányát – kemény vita alakult ki például a kapitalizmus és klímaváltozás kapcsolatának vagy az individuális vagy közösségi cselekvések szükségszerűségének kérdésében. Személyes attitűdök és az eltérő tanulmányok is meghatározták, ki mennyire volt optimista a válság időben való kezelésének lehetőségével kapcsolatban. A mérnöki és közgazdász tanulmányokat folytató szakkollégistáknak hála jobban megismerhettük az energiaszektor működését és kihívásait, vegyész szakkollégista társunk pedig a műanyaggyártás valódi környezeti terhelésével kapcsolatban nyújtott információkat. A zöldpolitikák és különböző környezetvédelmi mozgalmak értékelésével kapcsolatban szintén heves vita zajlott, ahogy Greta Thunberg és a magyar klímapolitika sem maradt kibeszéletlenül. A néha érzelmektől sem mentes véleményütközések mögött azonban végig jelen volt az a közös alap, amit a környezetünkért érzett felelősségünk és az eddigi megoldási kísérletek elégtelensége miatt érzett tettvágyunk jelentett.

Külön öröm volt a vita fő csapásirányaiban felfedezni a szakkollégiumunk multidiszciplinaritásának erejét: a természet- és társadalomtudományok nézőpontjainak ötvözése nélkül egy olyan téma, mint a klímaváltozás, nem érthető meg, és főleg nem kezelhető. Valódi szakmai tudásra való alapozás nélkül az erről való beszéd könnyen sekélyessé válik – a szakkollégisták közössége azonban egy tanulságos és elgondolkodtató estet tölthetett együtt, ami jól megalapozta a félév további szakmai eseményeit is.

A cikk szerzője Bálint Janka.

Fotó: The Australian.