Képernyőfüggőség: mit tegyek ellene?

Ha függőségre gondolunk, általában a szélsőségek jutnak először eszünkbe. A képernyőfüggőség azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki minden áldott nap reggel nyolctól hajnali négyig lövöldöz egy doboz kóla és néhány zacskó popcorn társaságában. Ha veled is előfordult már, hogy a Microsoft Wordöt nyitottad meg, de másfél óra múlva a Facebookot zártad be; ha tizenötször rá szoktál kattintani a „csak még egy, igazán utolsó” vicces videóra; ha ideges vagy, amikor a telefonod lemerül és kikapcsol, akkor neked is érdemes lehet változtatni a szokásaidon.

A kérdés: hogyan? A hirtelen, gyökeres változtatás ebben az esetben aligha kivitelezhető. Az internet a mindennapjaink részévé vált: szinte biztosan nem teheted meg, hogy soha többet nem kapcsolod be a gépedet. Más módszerekhez kell tehát folyamodnod: ezek közül mutatunk be néhányat most neked.

1) Radikális fíling, reális változás: adj magadnak egy napot!

Minden hónapban jelölj ki egy napot, amikor kizárólag telefonon vagy személyesen leszel elérhető. Egy nap sem a kollégáknak, sem a családnak, sem a barátoknak nem jelenthet problémát. Vigyázz, mert ha bizonyos mértékig képernyőfüggő vagy, az agyad megpróbál majd kicselezni: biztosan aznap fog eszedbe jutni két fontos e-mail és három közelgő határidő. Ne hagyd magad becsapni, ami sürgős, mindenképp intézd el előbb, a többi feladatot pedig írd fel egy cetlire, és nyugodtan aludj rájuk még egyet!

2) Ne légy egész nap elérhető!

Ha éppen nem használod, kapcsold ki az internetet a telefonodon, és ne legyen megnyitva a böngésződ, ha csak dolgozni szeretnél a gépen. Nem maradsz le semmiről akkor sem, ha a beérkezett üzenetet másfél órával később olvasod el. Hasznos, ha minden nap kijelölsz egy olyan időkeretet, amit az üzeneteidre szánsz: nézd meg a fiókodat minden reggel és este, de napközben ne foglalkozz vele!

3) Állíts be időzítőt!

Ha hajlamos vagy túl sokat szörfözni a neten, segíthet, ha a telefonodon beállítasz egy ébresztést, mielőtt leülsz kikapcsolódni. A csörgés kizökkent majd, ha belesüppednél az internet vagy a játékok varázsába, és az idő múlására is figyelmeztet.

4) Vezess naplót!

Hidd el, megdöbbentő írásban látni, hogy három és fél órát töltöttél céltalanul csellengve egyik linktől a másikig. Tűzz ki célokat magad elé: a naplódban legyen egy tervezett idő és valós idő rovat, és ha sikerül a tervezett keretekhez tartanod magad, ünnepeld meg egy aprósággal!

5) Kérj segítséget!

Ha mindent megpróbáltál, és továbbra is úgy érzed, hogy túl sok időt töltesz valamilyen képernyő előtt, esetleg ez az életed többi részére is negatív hatással van, bátran fordulj szakemberhez! Ők személyre szabottan segítenek neked, hogy az internetes szokásaid rendes keretek közé kerüljenek.

Kép: pixabay